Citius Altius fortius Akademia Wychowania Fizycznego We Wrocławiu

AWF - Logo

Student

Universidade de Trás-os-Montes e Alto Douro, Portugalia

Jak się tam dostać? Ile to kosztuje?

Chcąc dostać się do Vila Real najbliższą stacją docelową jest Porto. Najtańsze  połączenia lotnicze można znaleźć przez miasta Mediolan, Paryż, Madryt, . Wybierając te trasy trzeba się liczyć z godzinnym koczowaniem na lotnisku ( to oczywiście opcja dla oszczędnych). Mój bilet lotniczy z jakże przyjemnym przewoźnikiem Rayner uszczuplił mój portfel o ok 200zł ( w jedną stronę bez bagażu).

  • Z Porto do Vila Real

Vila Real oddalona jest ok 100km od Porto. Najpierw trzeba dostać się do centrum (najsprawniej metrem i trwa to ok 30 min) i stamtąd  łapać dalekobieżny autobus RODONORTE. Koszt takiej przejażdżki to ok 8E. Pamiętajcie, żeby zawsze mieć pod ręką Kartę EURO 26 albo ISIC CART. Nikt Was o nią nie spyta, ale uwierzcie ma magiczną moc zniżkową.

Co z mieszkaniem? Ile kosztuje wynajem?

Mieszkania można szukać na własną rękę, albo oddać tę czynność w ręce tamtejszego koordynatora. Pamiętajcie, że macie prawo wyboru. Warto zwrócić uwagę na to czy jest tam centralne ogrzewanie  ( mowa o semestrze zimowym). W przeciwnym wypadku mało oszczędnych, rachunki za energię elektryczną mogą pozbawić znacznej części grantu. Koszt wynajęcia mieszkania( wraz z rachunkami waha się 150-200E). Można również wybrać opcję mieszkania w akademiku. Jest od dość przyjemny i wygodny ale wolne miejsca są wybitnie ograniczone( pierwszeństwo mają portugalscy studenci). Akademik tańszy biznes.

Gdzie jeść i kupować żeby nie zbankrutować?

Najłatwiejszy i naprawdę smaczny sposób na zabicie głodu jest korzystanie z tzw. Cantin. Sąsiadują one w budynkami uczelnianymi. Najogólniej mówiąc są to stołówki które serwują zupę, drugie danie, deser oraz napój za jedyne 2,50E. Dania są naprawdę rozmaite. Począwszy od makaronu po ośmiornicę w sosie. Dla porównania na mieście za kawałek mięsa, frytki i sałatę musimy zapłacić w granicach 7E nie wliczając w to dodatkowych gadżetów. Dobrym rozwiązaniem jest również na pozbycie się wilczego głodu jest skorzystanie z niezbyt tanich usług restauracji Brasil. Płacąc 10E można jeść ”ile wlezie„. To idealne miejsce na organizacje wspólnych dinnerów.

Zakupy artykułów spożywczych proponuję robić w supermarketach CONTINENTE, PINGO DOCE, MINI PRESCO. Po zawsze świeże owoce i warzywa oraz mięso i ryby warto wybrać się na pobliski bazar, gdzie ceny zwykle bywają niższe niż w supermarketach.

Pieszo czy autobusem?

Vila Real to naprawdę małe miasteczko. Byłoby idealnie poruszać się po nim rowerem, gdyby nie pagórkowate ukształtowanie terenu. Czas jaki potrzebowałam na dotarcie na uczelnię to 40 min szybkim krokiem (dodam, że mieszkałam 7 min od centrum). Autobus pokonywał tę trasę w niespełna 20min. Jednorazowy przejazd autobusem miejskim to koszt 1E(zakup biletu w autobusie). Można było zaopatrzyć się w Kartę zniżkową, gdzie: 10  przejazdów = 6E + jednorazowa opłata za kartę 2E (taką kartę można dostać tylko w specjalnym punkcie komunikacyjnym Centrum Handlowego DOLCE VITA).  Osobiście polecam spacer, gdyż widoki są niezapomniane!

Gdy zapadnie zmrok?

Bez uczelni, a co za tym idzie studentów miasteczko byłoby raczej nudne i przewidywalne. To właśnie oni sprawiają, że Vila Real tętni życiem. Miejscem schadzek studentów jest pełna kawiarni, barów i knajp jedyna w swoim rodzaju ul. Pioledo. Nie jeden tancerz zgubił tam buty, a „śpiewak” stracił głos. Teraz zamknij oczy i ujrzyj blask reflektorów. Takie klimaty wnoszą Cluby: Andromeda (tutaj uważaj, gdyż załoga barmańska często próbuje swoich oszustw na Erasmusach) , Khilates, B-Club, Duplex Warto zapoznać się z ofertą klubów, które walcząc o klienta organizują np. tzw. Lejdis night (darmowe drinki dla pań) i wprowadzają zniżki.

Aktywność w Villi Real.

Vila Real daje predyspozycje do utrzymywania sprawności fizycznej. Latem można korzystać z położonego w samym środku miasteczka basenu odkrytego z boiskiem do gry w piłkę plażową(cały dzień zażywania kąpieli słonecznych 3,50E). Po za tym ścieżki biegowe przebiegają przez malowniczy Park Florist. Cluby Fitness zachęcają ceną30E/m-c do korzystania z boisk do gry w squash , siłowni, sauny  jak również małej pływalni krytej. Znajdzie się też boisko do kosza bądź piłki nożnej. Z racji tej, że Vila położona jest w bardziej górzystej, północnej części Portugalii zdecydowanie polecam górskie wyprawy, które warto wcześniej zaplanować.

Współpraca z biurem ESN i International UTAD Office.

Współpraca z biurem Erasmus szła opornie. Najlepiej samemu dopilnować wszystkich terminów, wysyłek dokumentów itp. Według mnie główny koordynator miała za dużo na głowie, więc nie zawsze była skora do pomocy. Jej biuro otwarte było tylko dwa razy w tygodniu po 3 godziny zatem kolejki ciągnęły się kilometrami.

Wydawało by się, że ESN powinien działać na korzyść studentów. W tym wypadku tak nie było. Główny „Prezydent” ESN w Villi Real wiele nam naobiecywał, ale nie zrealizował ani jednego wyjazdu. Za dinnery, które nam zapewniał musieliśmy srogo płacić. Sami zatem organizowaliśmy sobie czas. Mieliśmy wrażenie ,że ESN działał na swoją własną korzyść. W takim wypadku proponuję więc śledzić działania ESN w Porto i w razie wypadów organizowanych przez nich po prostu się dołączyć.

Co warto zabrać?

W semestrze zimowym w mieszkaniach jest zimno( w tych bez centralnego ogrzewania) a pogoda zaskakuje także kurtka przeciwdeszczowa na pewno się przyda, ciepłe ciuszki, może i termofor;) Informacja dla dziewczyn. Kosmetyki upiększające są strasznie drogie!

Pamiętaj więc, że gdziekolwiek jesteś: czy w małej kameralnej Villi Real czy w pełnej życia Lizbonie Erasmus to niekończąca się przygoda, roześmiani ludzie, cudowne miejsca i niezapomniane przeżycia.

Niech moc będzie z Wami!

Beata Winogradow

b.winogradow@gmail.com