Citius Altius fortius Akademia Wychowania Fizycznego We Wrocławiu

AWF - Logo

Student

Universidade de Coimbra, Portugalia

Podróż

Najwygodniejszą opcją dostania się do Combry jest wydaje mi się lot (z przesiadką we Frankfurcie-Hahn, Mediolanie lub Londyn) liniami lotniczymi Ryanair (Wrocław, Rzeszów) lub Wizzair (Katowice). Kosz całego przelotu (bez bagażu, tylko podręczny do 10kg) waha się w granicach 200-250zł w jedną stronę. Całą resztę bagażu polecam wysłać prywatnym przewoźnikiem, który ma podpisane umowy z firmami przewozowymi jak DHL czy UPS (koszt to ok.150zł - 200zł za paczkę do 50kg). Po przylocie do Porto mamy zaraz koło lotniska stację kolejową, gdzie wsiadamy w pociąg do Combry (z przesiadką w Aveiro najczęściej), koszt to ok. 8-10Euro. Drugą opcją jest autobus (Portugalia ma świetne połączenia autobusowe), koszt też w granicach 10Euro.

Po przyjeździe

Po przyjeździe do Coimbry na dzień dobry mamy do zaliczenia trzy najważniejsze miejsca tj. Centrum Erasmusa ESN (Alex Bar otwarte po 14:30 <= dosłownie bar) gdzie wyrobią wam legitymację Erasmusa, wpiszą w system i dadzą darmowy numer komórkowy, dzięki któremu za 7,5Euro miesięcznie będziecie mieli darmowy kontakt ze wszystkimi Erasmusami. Drugie miejsce to AAC, organizacja również studencka, zajmująca się organizowaniem czasu wolnego Erasmusa i trzecie miejsce to DRI (gdzie zarejestrujecie się oficjalnie i dostaniecie wszystkie potrzebne do studiowania dokumenty).

Mieszkanie

Nie polecam akademika, który jest drogi jak na oferowane w nim warunki i fatalnie położony dla studentów AWF. Coimbra to jedna wielka góra i gdziekolwiek będziecie chcieli się dostać to będziecie musieli się wspinać lub schodzić z góry. Mieszkanie najlepiej znaleźć przy wykorzystanie pomocy właśnie AAC gdzie za 1 euro można kupić aktualną książkę z wolnymi mieszkaniami do wynajęcia, przy użyciu mapy szukacie odpowiedniego dla siebie miejsca i prosicie o pomoc pracowników AAC, którzy zadzwonią za was do właścicieli, a jak będzie trzeba to pójdą i pomogą załatwić formalności. Ceny mieszkań za pokój to około 150-200 euro za osobę. Ja osobiście mieszkałem przy Praca de Comercio (blisko zarówno na uczelnię, do marketu, na główny rynek i oczywiście na imprezy ). Jeśli ktoś byłby zainteresowany mogę podać dokładne namiary na miejsce, w którym mieszkałem i byłem bardzo zadowolony. Była to duża kamienica, typowo studencka na 14 osób z jedną wielką kuchnią, 5 łazienkami. W takich domach zawsze mieszkają ludzie z całego świata więc jest ciekawie. Po znalezieniu mieszkania będziecie musieli się udać do Urzędu Miasta gdzie za 15 euro dostaniecie dokument potwierdzający wasz pobyt w Combrze przez pół roku (obowiązkowo do zrobienia!).

Jedzenie i zakupy

W Portugalii jest sieć sklepów Pingo Doce identyczna jak nasza Biedronka (ten sam właściciel) ewentualnie Mini Presco, ceny do przyjęcia. Nie ma sklepów jak w Polsce gdzie kupicie sobie podstawowe rzeczy, wszystko jest w postaci marketów lub mini marketów. W Combrze jest sieć studenckich stołówek ( zupa 0,30euro, drugie danie 2,20 euro) ewentualnie kuchnia we własnym zakresie;). Przez cały wasz pobyt z pewnością dostaniecie dziesiątki propozycji na kolacje Erasmusów gdzie będzie koło 200 osób i za 10 euro będziecie jedli i pili do woli, jedna wielka impreza przy okazji gwarantuje! Warto korzystać z tego typu spotkań.

Komunikacja

Coimbra nie jest jakimś wielkim miastem więc wszystko jest do ogarnięcia pieszo. Są oczywiście autobusy (11 przejazdów za 5 euro) lub taxówki (w naprawdę przyzwoitych cenach).

Wolny czas w Coimbrze

Nie istnieje coś takiego! Organizacje studenckie mają więcej pomysłów na wasz wolny czas niż go naprawdę macie. Nie ma dnia, żeby coś się nie działo wieczorem dla studentów od wycieczek kilku dniowych, przez jednodniowe po wieczorne spotkania Erasmusów. Jeśli chodzi o imprezy to macie dwie główne duże dyskoteki (otwarte od 3 nad ranem) NB i TEATRIX. Wszyscy studenci spotykają się wcześniej w mniejszych barach (głównie Se-Velha) gdzie imprezują i później wszyscy rozchodzą się po większych klubach. W Portugalii życie nocne zaczyna się po 23 i wcześniej nie ma po co wychodzić do miasta bo nikogo nie będzie jeszcze. Często organizowane są również imprezy na otwartym basenie (Erasmusi mają darmowe wejście) gdzie można bawić się i pływać w basenie do samego rana. Często organizowane są również różnego rodzaju zawody sportowe (turnieje piłki nożnej zarówno męski jak i damskie) i olimpiady Erasmusów. W mieście znajduje się również basen olimpijski (2 euro za godzinę), klub sportów walki, kluby piłkarskie, siatkarskie itp., korty tenisowe (3,6 euro za godzinę) i wiele wiele innych.

ESN – Erasmus Student Network

Bardzo pomocna organizacja, będziecie z pewnością mieli telefony komórkowe do jej członków i za każdym razem chętnie służą pomocą. Zresztą nie trudno ich spotkać bo każdego wieczoru będą z wami na imprezach;) Nigdy nie spotkałem się z brakiem pomocy z ich strony.

Uczelnia

Uczelnia zlokalizowana podobnie jak nasz AWF we Wrocławiu w jednym miejscu w postaci całego kampusu (jedynie na basen trzeba dojechać autobusem na drugą stronę góry). Duża dostępność do obiektów sportowych i możliwość ich użytkowania po godzinach zajęć (nie jak na naszej kochanej uczelni). Po przyjeździe musicie pokazać się w dziekanacie, gdzie podpiszecie podstawowe dokumenty i dowiecie się wszystkich szczegółów.

Zajęcia dodatkowe

Przed przyjazdem dostaniecie propozycję darmowego miesięcznego kursu języka portugalskiego, na który myślę warto się wybrać bo ułatwi wam znacznie pobyt w Portugalii. Nie polecam zajęć języka portugalskiego w ramach normalnych zajęć  za 6pkt ECTS, ze względu na to, że są dostępne dla każdego i wasza grupa z pewnością będzie się składała w 80% z Hiszpanów, a nauczyciel oznajmi wam, że nie będzie dla 5 osób prowadził zajęć w innym języku i nic nie wyniesiecie z tego pozytywnego;)

Co warto zabrać?

Z ubrań to z pewnością potrzebujecie jakąś kurtkę przeciwdeszczową. Ja żadnych zimowych ubrań ze sobą nie miałem i nie przydałyby mi się bo temperatura poniżej 10 stopni nie spadła ani razu (byłem w semestrze zimowym). W moim przypadku mieszkanie było w pełni wyposażone więc nie potrzebowałem jakiś rzeczy użytku domowego więc ciężko mi powiedzieć co wam będzie potrzebne.

Jak ktoś ma jakieś konkretne pytania to piszcie na e-mail do mnie postaram się jakoś odpowiedzieć.
wojtek_kg@interia.pl

Wojtek Wołyniec