Citius Altius fortius Akademia Wychowania Fizycznego We Wrocławiu

AWF - Logo

Student

Okan Universitesi, Turcja

Wiza

Jeśli jedziesz na Erasmusa na 1 semestr i planujesz jakąś wycieczkę za granicę, to najtańszym sposobem będzie wykupienie wizy turystycznej na lotnisku w Turcji. (15 dolarów).

Jeśli nie to i tak wybierz sposób z góry i wybierz się na Cypr! Bo koztowo wyjdzie tak sama i po ponownym przekroczeniu granicy kup znów wizę turystyczną (ważność na 3 miesiące).

Jeśli jednak się nie zdecydujesz na to, musisz pojechać do Ambasady tureckiej w Warszawie, złożyć wniosek o wizę i poczekać 1 dzień na jej wyrobienie. Wiza jest bezpłatna, natomiast tuż po przyjeździe do Turcji należy zgłosić się do komendy głównej policji i złożyć wniosek on-line o wyrobienie PERMIT RESIDANCE (książeczki stałego pobytu). To kosztuję ok 300/400 zł z ceną jest różnie.

(o wizę można się ubiegać również drogą pocztową - przypis Koordynatora Programu Erasmus ;-))

Mieszkanie

Mieszkania najlepiej szukać na http://istanbul.en.craigslist.com.tr/ i polecam domy studenckie, bo tam raczej nikt Cię nie oszuka i będziesz zadowolony. Nie znajdziesz indywidualnego mieszkania, bo turcy Ci nie wynajmą. (Najkrótszy okres najmu to jest 12 m-cy i obywatelstwo tureckie). Okan Ci nie pomoże, a o akademikach zapomnij. Standardowa cena za mieszkanie to ok 500 lir za miesiąc + kauca w wysokości 1 m-ca. Mieszkanie najlepiej znaleźć na dzielnicy Kadikoy – to takie Taksim tylko, że na azjatyckiej stronie, z tym, że dojazd do szkoły ok. 2h lub na Pendik, Kurtkoy, Maltepe ( tzw. sypialnia Stambułu, piękne osiedla z basenami, nie za wiele rozrywek, ale blisko uczelni.

 Karta komunikacyjna

Od razu po pierwszej wizycie na uczelni należy złożyć on-line wniosek o przyznanie karty komunikacyjnej kolejny plastik w portfelu), bo inaczej nie można jeździć po mieście, bilety jednorazowe dostępne są tylko w 5/6 punktach w mieście i są 2x droższe. Jeśli już się taką kartę odbierze, należy ją doładować w AKBIL DOLUMU. Ja osobiście polecam opcję 70lir za 200 odbić, bo wydaje mi się, że jest to najtańsze i wystarcza na cały miesiąc. Można ją również doładować na dowolną kwotę i przy każdym odbiciu będzie ściągało określoną kwotę.

Komunikacja

Komunikacja w Stambule jest świetna, kursują autobusy, tramwaje, metrobusy i promy. Karta komunikacyjna uprawnia do korzystania z każdego środka transportu oprócz double deckerów. Zasadą murowaną jest czekanie w kolejce na przystanku na swoją kolej wejścia do autobusu, odbicie przy kierowcy biletu i ustępowanie miejsca. Z Kadikoy na uczelnie kursuje bus E-10 ( e on) i podjeżdża pod same drzwi uczelni( jedzie ok 2h). Z Kurtkoy jeździ również autobus 132 i 132P, ale trzeba się dowiedzieć kiedy, bo ok 2x na godzinę. Rozkładów jazdy na przystankach nie ma, są tylko na pętlach i przy większych węzłach komunikacyjnych. Zawsze machamy na autobus, bo nie zawsze się zatrzymuje.

 Uczelnia

Na uczelni mało osób mówi po angielsku z tym się trzeba liczyć, niby wszystkie przedmioty są tam po angielsku, ale nauczyciele i tak tłumaczą wszystko na turecki. Biuro Erasmusa funkcjonuje poprawnie i zawsze służy pomocą, ale tylko i wyłącznie w sprawach nauki i to też jest kwestia sporna. Przedmioty, które funkcjonują na ich stronie w połowie nie istnieją więc trzeba się liczyć z tym, że Learning Agreement może się zmienić 100%.

Istnieje Sport Center, natomiast jest płatne i kosztuje ok 300zł miesięcznie i jeśli wykazujesz chęć korzystania musisz mieć zaświadczenie w języku angielskim o braku chorób ( jakich konkretnie to jest to gdzieś napisane, ale nie jestem pewna, chodziło o żółtaczkę, gróźlicę i braku wirusa wątroby typu C?). Wszędzie jest internet, fajna biblioteka, starbucks i dwie inne jadalnio-kawiarnie natomiast ceny są zabójcze. Za wszystko na uczelni płaci się swoją legitymacją, punkt doładowania jest w jednym z budynków ( tam gdzie sport center). Uczelnia znajduje się 100 m od toru F1, na pustyni :) można tam zobaczyć bizony, owieczki i inne takie wynalazki. Miejsce bardzo urokliwe. Należy pamiętać aby mieć ze sobą co najmniej 5 zdjęć legitymacyjnych, bo do wszystkiego sobie tego życzą. Plan można sobie tak ułożyć, że chodzi się do szkoły 2 dni – większość erasmusów tak robiła.

 Język Turecki

Okan organizuje kurs Tureckiego, ale jest on bardzo ciężki i Pani bardzo goni z materiałem, zdażyło się, że 1 osoba nie zaliczyła więc proponuję go wziąć jako dodatkowy przedmiot, nie mający wpływu na liczbę ECTS. Chyba, że Pani się zmieni ( ej imię to było Gunay). Języka warto się uczyć, nie jest on najprostszy, ale ułatwia życie :)

Terminy

Zwróć uwagę na swój kalendarz akademicki, bo zdażyło się tak, że erasmus mógł trwać 3 miesiące i dla niektórych tyle trwał, zależnie od tego czy Ci się tam spodoba czy nie, to bezwzględnie nie kupuj biletu powrotnego od razu. Polecam również kupić bilet z Berlina, kursują tam busiki, pociągi więc nie ma problemu z dojazdem. W Stambule z lotniska Sabiha Gokcen jeździ autobus E-10 do Kadikoy, a z Ataturk metrobus do centrum. Z obu tych lotnisk kursuje Schuttle bus, który najbardziej polecam na pierwszy kurs po mieście, bo kosztuje 8-10 lir i dowozi nas do centrum.

 Jedzenie

Jeśli lubisz polską szyneczkę to zabierz jej z kilogram z Polski :) pasztety i inne takie pyszności są produktem niedostępnym w turcji, a przecież na samych kebabach człowiek żyć nie może! :)

Pieniążki

Taak :) i tu sprawa już nie należąca do przyjemnych. Ja dostałam stypendium 300 euro/m-c i wystarczyło mi to na opłacenie mieszkania i części kosztów karty komunikacyjnej. Resztę dopłacałam sama ok 300 euro na m-c, nie żyjąc w Bóg wie jakich luksusach, także od razu trzeba się z tym liczyć, że wyjazd do najtańszych należeć nie będzie. Jedzenie jest tam bardzo drogie, ciuchy i wszelkie wyposażenie domu w cenach normalnych, a nawet tańsze i chemia, która jest niewiele droższa, niż w Polsce, ale takie rzeczy jak szampony, mydła czy żele pod prysznic są tanie jak barszcz. Drogie są kosmetyki kolorowe więc panie powinny zaopatrzyć się w ten asortyment na zapas.

To chyba wszystko z takich ogólnych przydatnych informacji.

W razie pytań chętnie odpowiem :)

Powodzenia!

Marta Glinkowska

marta_glinkowska@o2.pl

kom. 609 361 471

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Jeżeli interesuje was wyjazd do Turcji, która jest miejscem niezwykłym nie tylko ze względu na egzotyczną kulturę i religie, ale jest możliwością sprawdzenia się w życiu z "Samym Sobą" i wykreowaniem w Sobie czegoś, na podobieństwo umiejętności dostosowania się do każdych życiowych sytuacji i warunków bytu. Jest to rewelacyjna przygoda, która otwiera drzwi nie tylko do "zaliczenia programu Erasmus". Ale od początku...

Miasto: Ankara jest stolicą Turcji. W semestrze zimowym jak i na początku letniego musicie się przygotować nawet na temperatury minusowe i śnieg... Akurat w moim przypadku dochodziło do -15 w nocy  Gdy tylko temperatura się polepszy... bezchmurne niebo będzie wam towarzyszyć niemal każdego dnia. Miasto jest ogromne, a ów uczelnia oddalona o 14 km od Centrum ( 30 minut ) autobusem. Jest mnóstwo sieci handlowych, komunikacja miejsca: metro, autobusy i serwisy tzn. Dolmus ( prywatna linia, która jeździ szybko i określonymi czasami ). Niech was nie zdziwi też brak rozkładów jazdy na przystankach- to normalne. Główne centrum to Kizilay- z tego miejsca można dojechać wszędzie, a "rynek" mieści większość klubów, barów rockowych itp. Ważne miejsca- Ambasada Polska mieści się na Bulwar Ataturk- miejsce wszystkich ambasad, każda z nich posiada własną ulice z nazwą kraju ( Polska- Polonya ), Dom Handlowy Ankamal, Sihhiye Campus - 2 kampus uczelni Hacettepe, gdzie mieści się siłownia, centrum medyczne, stołówka- o tym w dalszej części, BY PASS BAR - bardzo ważne miejsce- więcej w dziale rozrywka ! :D Posiada lodowisko, kina, basen, parki ( m.in. swan park jest warty do obejrzenia ) Mnóstwo restauracja i kebab barów - więcej w dziale jedzenie.

Uczelnia: Kampus sportowy znajduje się w dzielnicy Beytepe. Posiada własne autobusy numer 230. Jedzie od Campusu Sihhyie, aż do Beytepe ok 30/35 minut ) kursuje co 10 minut. Na dzień dobry czekają nas schody, które liczą dokładnie 141- od razu widać, że jest to wydział sportowy. Nauka jest przyjemna, prowadzący dbają, aby niczego nam nie brakowało. Prócz wydziałów sportowych jest wiele innych w kampusie. Studenci mają dostęp do sal, boisk... DARMOWEJ siłowni. Jest Starbucks, Burger King...ale najlepsze są Kafeterie studenckie. Mianowicie obok Wydziału " na dole " znajduje się kafeteria należąca do prywatnego akademika- jedzenie na wagę, świeże, bogate ! Cena ok 8/10 lirów za ogromny talerz pyszności. 2 Kafeteria jest na " górze "- 3 piętrowa stołówka z jedzeniem typu kebab, iskander- osobiście polecam Tavuk durum ( kebab z kurczaka, warzywa zawinięty w ciasto tortillowe z sosem ). Dostajemy 2 takie sztuki w cenie 3,5 lira ! Można się najeść. Ostatnia tzw "Cheap cafeteria", w której trzeba ładować pieniądze w specjalnych automatach na miejscu na naszą legitymacje studencką, Cena posiłku to uwaga-1 lir, lecz posiłki nie są rewelacyjne. Do tego jest biblioteka, darmowy internet, bankomaty. Latem studenci dosłownie leżakują przed Burger king'iem na trawiastym terenie. Do tego mamy do dyspozycji mały market, apteke, sklep komputerowy, punkty ksero itp. Naprawdę wszystko jest na miejscu.

Sam wydział sportowy wyposażony jest w mnóstwo boisk na zewnątrz  korty tenisowe, wewnątrz - 2 sale wielofunkcyjne, siłownia, sale gimnastyczne, mały kompleks atletyczny z tartanem wewnątrz budynku, sala do step-aerobiku i masażu ( pozdrawiam znajdujące się tam Pianino  ).

Wydatki: Niestety po przyjeździe czeka nas sporo wydatków- Musimy udać się na policję, by uzyskać "magiczną niebieską książeczkę" tymczasowe pozwolenie na pobyt w kraju z możliwością tylko jednorazowego wyjazdu z Turcji. ( Resident Permint ). To kosztuje... ok 60 lirów bądź więcej. Jeśli chodzi o telefon- trzeba zarejestrować jeden numer- na jeden numer paszportu. Ok 20 lirów plus karta 20 lirów. Rozmawia się... za darmo po wykupieniu odpowiedniego pakietu za 9 lirów! Jedzenie- przeważnie opłaca się jeść w stołowce- 1 lir za posiłek ( ryż, mała zupa, mięso, deser, woda itp ) lub w kebab barach- od 3,5 lirów za Kebab plus Ayran ). Mleko dla przykładu kosztuje ok 2/2,5 lirów, chleb 0,50, 5l wody-1,25 lira. Tanie są owoce. Niestety alkohol należy do drogich ze względu na religie. Butelka wódki to wydatek ok 50 lirów i nie jest to wysoka jakość, piwo- 5 lirów i w górę. Efes najbardziej zaufaną marką. Bilety komunikacji-kupujemy na stacji metra po pokazaniu legitymacji i naklejki ze zniżką- dodatkowa opłata ok 30 lirów- 2 przejazdy to 1.30 lirów. Karty działaja na metrze i autobusach. Taksówki nie należą do drogich ale warto znać turecki i kontrolować taksometr! dojazd np z Kurtulus do centrum to ok 5 lirów. Sprzęt sportowy tez nie należy do drogich. Mieszkanie- w centrum ok 350 lirów za pokój- jest to super cena a można naprawdę mieszkać w super lokalizacji- z dojazdem nie ma problemów. Akademik na uczelni- Publiczny jest tani bo ok 160 lirów, są męskie i żeńskie.

Niestety o miejsce trzeba się starać jeszcze przed przyjazdem. Akademiki prywatne- Bardzo wysoki standard ! Ale cena to juz 450 lirów za pokój 2 osobowy. Ważne... NAPRAWDĘ- każdą cenę można wytargować... każdą ! Korzystajcie z tego!

Rozrywka- Prócz zajęć na uczelni i ów siłowni, które są 2 ( Kampus Beytepe i Sihhiye ). Mamy mnóstwo otwartej zielonej przestrzeni, boisk, parków itp. Imprezy- największym imprezowym miastem jest Istanbul ! W Ankarze jest mnóstwo imprez większych i mniejszych ale muszę podkreślic jeden Pub... BYPASS ! Powinien być pierwszym miejscem, jakie musicie odwiedzić po przyjeździe. Jest to tzn. Dom Erasmusów. Selekcja na bramce - Kobiety i studenci Erasmus. Osoby tam pracujące staną się waszymi przyjaciółmi i pomogą wam w niejednej sprawie typu zakwaterowanie, pomoc materialna i organizacyjna. Koncerty na żywo potem impreza do białego rana. Wiszą tam m.in. Polska ogromna flaga z podpisami wszystkich studentów.. Wg statystyk polacy najczęściej odwiedzją Nasz Bypass  Miesci się on w Sihhiye. Jest mnóstwo koncertów, festiwal letni, na którym jest mnóstwo studentów.

Plusem naszej uczelni jest to, że organizacja wyjazdów jest na najwyższym poziomie. Dla przykładu obóz windsurfingowy za... 20 lirów ( 10 zł ) na 4 dni do 5-io gwiazdkowego hotelu z kompleksem wodnym, wydzielona plaza, sprzęt, imprezy na plaży i w centrum  To się nazwa studiowanie. Do tego grupa ISN organizuje wyjazdy do najważniejszych miejsc w Turcji. Ceny kolidują w granicach 200 lirów za kilkudniowy pobyt.

Ciekawe miejsca. Przede wszystkim jeśli ktoś z was zawsze chciał spróbować podróżować na tzn stopa... to znajdzie się w raju  Obywatele tureccy są bardzo optymistycznie nastawieni do osób zwiedzających w taki sposób. Złapanie stopa - mój rekord to 5 sek. Przeważnie nasz kierowca potrafi zabrać nas na posiłek a nawet zawieźć pod wskazany adres  Gorąco polecam. Do najważniejszych miejsc należy Istanbul- rozrywkowa stolica Turcji, Kapadocia- historyczne widoki i niepowtarzalne wytwory natury, Fethiye - rajskie wyspy  Kąpiele błotne, nurkowanie w otwartych wodach, dzień na łodzi to podstawa. Kusadasi- miejsce naszego obozu windsurfingowego, Efes- najbardziej turystyczne miejsce po Antalyi. Starożytne monumentalne budowle, jedyny minus- ogrom turystów. Antalya-Alanya- miejscowości położone nad samym wybrzeżem. Turystyczne stolice- wszystkie ceny w Euro- plaże kamieniste i piaszczyste. To wszystko przede wszystkim strona zachodnia. Na stronie wschodniej jest trochę bardziej niebezpiecznie, jednak nie mniej atrakcyjnie. Trabzon powinien być miejscem do odwiedzenia nie jednego z Was.

Ludzie są bardzo przyjaźnie nastawieni, pomocni i tolerancyjni. Szkoda, że u Nas nie ma tak pozytywnego nastawienia dla ludzi z innych krajów... Nawet na naszej uczelni, co stawia nas na bardzo niskim poziomie kulturowym. Osoby w bypass staną się ogromną częścią naszego erasmusowego życia. Warto też integrować się z pozostają grupą z innych uczelni ! Można przeżyć niezapomniane na długo chwile i otworzyć sobie możliwość spędzenia świetnych tanich wakacji ; )

Na co uważać - przede wszystkim warto znać podstawowe słowa w języku tureckim... taksówkarze np nie będą mieli problemu z oszukaniem nas na kilka, a nawet kilkanaście lirów za kurs. Niestety higiena niektórych mieszkań pozostawia sporo do życzenia. Woda w kranie... nie należy do zbyt czystych więc warto zapatrzeć się w wodę butelkowaną ze sklepu do picia. Dieta możne spowodować małe rewolucje żołądkowe  Trzeba się przyzwyczaić. Osoby starsze mają staroświeckie podejście do życia, więc niech nie zdziwi was, że ktoś może być zazdrosny, gdy rozmawiacie w innym języku np w metrze.  Starajcie się zawsze nosić ze Sobą jakieś dokumenty. Należy uważać na ruch uliczny, kierowcy są nieobliczalni  Kobiety, szczególnie z blond włosami staną się atrakcją dla każdego w Turcji... czasem potrafią być nachalni więc trzeba ich dystansować. Blondyni... nie będziecie narzekać na brak zainteresowania. Tak samo jest w przypadku innego koloru oczu niż brązowy lub czarny. Latem powietrze jest dość zanieczyszczone więc osoby noszące kontakty mogą mieć problemy z wilgotnością soczewek.  Warto też zabrać coś do ochrony skóry. Jeśli chodzi o Ankarę to należy uważać na jedną dzielnice szczególnie w czasie rozgrywek ligowych piłki nożnej - Ulus- znajduje się tam wielki bazar ze starociami-warto odwiedzić. Jednak kibice są podobni do polskich- choć obcokrajowcy mają taryfę ulgową... nawet jeśli pojawią się w Szaliku Besiktasu ;))

Ciekawostki:  prócz orientalną religią i kulturą, ogromem pysznych posiłków i deserów takich jak baklava ! Turecka chałwa, warto wiedzieć, zobaczyć, poznać kilka rzeczy. Pierwszy szok- brak klamek! Od zewnątrz drzwi posiadają tylko gałki ;P. Ruch uliczny może być szokiem... tzw GTA w rzeczywistości ; ) Musimy pomachać na autobus by ten się zatrzymał. Oczywiście brak "cheeseburgerów" w McDonaldzie nie powinien być nowością.  Na tzw stopa można zwiedzić całą Turcję- sam pokonałem prawie 3000 km.

Jeśli sprzedawca mówi, że jest to unikatowe, ręcznie robione dzieło- oczywiście, nie zawsze tak jest.  Szokiem może być regularne odprawianie modłów przez niektórych mieszkańców i równie regularne nawoływanie do modlitwy przez głośniki w pobliskich meczetach, które słychać w całym mieście. Brak koszy na śmieci, spowodowany jest strachem przeciw zamachom bombowym. W godzinach wieczornych mieszkańcy wystawiają śmieci na chodnik, które są następnie zabierane przez służby. Niewiele osób posługuje się językiem angielskim  Trudno nawet w bankach, czy ważnych biurach )

Aby wejść na niektóre imprezy musimy przyprowadzić... dziewczynę. Turcy należą do najbardziej zazdrosnych mieszkańców Europy.  Są fanatykami piłki nożnej. Nie pisze nić o kulturze i religii... Sami musicie tego doświadczyć ! Są miłośnikami herbaty i potrafią przewidywać przyszłość z kawy... podobno.  Szisza bary- jest ich ogrom !

Co warto zabrać do i z Turcji? Warto zabrać 2 telefon, stary, na który możemy zarejestrować nową kartę. Zimowe ubrania- przydają się! Koszulki, flagi, szaliki, gadżety z PL - Turcy lubią takie prezenty. Polskie "specjały". I ogromną pamięć na zdjęcia- które będą swoją ilością przerażały.

Z Turcji- wiele osób przywozi Nargile, flagi, starocie z Ulus marketu - filiżanki metalowe, dywany, poduszki itp )

Ważne! Nie wolno wywozić kamieni z takich miejscowości jak Kapadocia ! Należą one do skarbów przyrody i niestety posiadanie takiego "okazu" na przejściu granicznym może skończyć się bardzo niemiło.

Pieniądze - niestety Erasmusowy fundusz nie zapewni nam pełnych środków utrzymania w naszym mieście. Jeśli jednak dobrze zorganizujemy swoje wydatki uda nam się nie zbankrutować. Bilet lotniczy- osobiście zapłaciłem 1200 zł za przelot liniami lot z polski do Monachium i Lufthansą do samej Ankary... było wygodnie, ale niestety nie tanio. Jeśli jesteście ogarnięci w lataniu można znaleźć taniej, ale trzeba się zainteresować dużo wcześniej.

Warto mięć więcej oszczędności na specjalne okazje takie jak- lot balonem za 100 Euro w Kapadoki ... Nurkowanie w Fethiye, czy lot Lotnią !  Miejsca są świetne...

Podsumowanie ! JECHAĆ !!! Poznasz świetne miejsca i ludzi ! Można podszkolić zarówno język angielski, jak i Hiszpański, Portugalski, Fiński, Ukraiński, Włoski czy Turecki 

Więc Salam i pozdrawiam.

Łukasz Głowacki

lglowacki001@wp.pl

Polecane strony:

http://pl.erasm.us/erasmus-opinia/miasto/56562-Turcja-Ankara

http://www.facebook.com/groups/erasmusankara/

http://www.facebook.com/groups/hukst/

http://www.facebook.com/groups/172005812882386/

http://www.facebook.com/groups/316395771714891/